Smysl života

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Historie

Řecko

Zakynthos - jméno tohoto ostrova zřejmě pochází od divoce rostoucích hyacintů, jiná verze tvrdí, že ostrov byl pojmenován podle Zakyntha - syna krále Darbanose. Historicky první obyvatelé byli Achajci, poté se zde vystřídali Athéňané, Makedonci, Římané, Vandalové, Normané, Turci, Benátčané. K Řecku byl ostrov připojen až v roce 1864. 

Hlavní město Zakynthos ( 13 000 obyv.) Počet obyvatel 38 000. Rozloha 406 km2. Délka a šířka ostrova 40 a 20km. Nejvyšší hora Vrachionas (758m). Tento překrásný ostrov je nazýván Homérem - "Lesnatý Zakynthos". Ostrov ležící naproti severozápadnímu pobřeží Peloponésu je skutečně jednou velkou zahradou. Několikrát denně sem připlouvají trajekty, které zajišťují spojení mezi Killini a Zakynthosem. Hlavní město ostrova Zakynthos též Zante bylo vybudováno v benátském stylu. Jsou zde prostorná náměstí s typickými domy.

Západní pobřeží, kde leží hlavní město, je obklopeno horami a chráněno benátskou pevností. Druhá část - Akrotiri - je známa svými noblesními domky, zahradami, sady a olivovými háji. Léto zde trvá od května do října. Velkou atrakcí ostrova je pláž Navagio, kde před lety ztroskotala pašerácká loď, jejíž vrak pláži vévodí. K pláži se zde dostat pouze lodí. Ostrov nabízí možnosti koupání, rybaření a dalších vodních radovánek ve třpytivých vodách tyrkysového moře.

V roce 2000 byl založen Zakynthos National Marina Park, kde žije chráněná želva Careta obecná. Želvy už od pradávna kladly vajíčka do zátoky Laganas. Pláže na Zakynthosu jsou jejich posledním útočištěm. Na přilehlém nepřístupném ostrůvku Pelouzo žije i malá kolonie středomořských tuleňů Monachus-Monachus.

Tsilivi je oblíbené a živé letovisko, které je vzdálené pouhých 5km od hlavního města. Podél hlavní ulice najdete nespočet restaurací, taveren, barů, cukráren, pekáren a obchodů s různým zbožím. Tsilivi se může chlubit malebnou zátokou s pěknou pláží. Krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře jsou vhodné i pro ty nejmenší. Na pláži jsou k pronajmutí lehátka a slunečníky, najdete zde širokou nabídku vodních sportů. V blízkém okolí je spousta menších zátok, hlavně v části mezi Tsilivi a Alykes. Tsilivi spojuje s hlavním městem pravidelná autobusová linka celý den.

Žádné komentáře